Bayram Ruhunu Yaşatmak İçin Tavsiyeler

Tarih: 04.01.2024 16:10
Bayram Ruhunu Yaşatmak İçin Tavsiyeler
Bayram sofralarından bayram ziyaretlerine kadar uzanan birbirinden güzel bayram geleneklerimiz, bayram ruhunu derinden yakalamanızı sağlıyor. Detaylar yazımızda.
İçindekiler
  1. Bayramların Önemi

Bayramların Önemi

Kültürümüz için bayram günleri oldukça önemli. Yılda sadece bir kere değil birkaç kez böyle anlamlı günler yaşıyoruz. Bayramlar ailelerimizle aramızdaki bağın güçlenmesine, geleneklerimizi devam ettirme konusundaki hassasiyetimizi arttırır. Son dönemlerde bayram genel olarak tatil gibi gözükse de hala daha bayramların eski halini yaşatmak isteyen kişi sayısı da çok. Bayramlar ile birlikte kültürümüzü yaşarız. Bu da içsel olarak tamamlayıcı bir bağdır. Bu yüzden Bayramların Önemi oldukça fazladır.

Diğer yandan uzaktaki akrabalarını ziyaret edemeyenler, görüşemeyenler de bayram ziyaretleri ile birbirlerini görürler. Bu da aile arasındaki bağların güçlenmesine ve sevinin pekişmesine neden olur. Bu yüzden bayramlar hem çok kutsal hem de manevi olarak çok önemli günlerdir.
 

Bayram Geleneklerimiz

Bayram günleri dediğimizde aklımıza yapılacak ya da yapılması gereken birçok unsur gelir. Bunlar kültürümüzün bize dayattığı ve severek yaptığımız hareketlerin tümüdür. Öncelikle bayramdan bir gün önce arife günü ile Bayram Coşkusu ile bayrama hazırlanır. Genellikle bu günlerde kıyafet alışverişi, şeker, çikolata ya da tatlı yapılmaktadır. Bayram günü geleneklerimizden biri de sabah erkenden kalkıp ailece kahvaltı etmektir. Ardından bayram coşkusunu yaşamak için sohbet edilir. Tatlı ikramı yapılır. Yemek ikramı yapılar. Küçükler büyüklerini ziyaret ederler. Bu bayramın en önemli özelliğidir. Bu sayede kültürümüzdeki saygı kavramını da gözle görülür şekilde yansıtırız. Büyükler bayramlar sayesinde ziyaret edilir, anılır. Bu oldukça önemlidir.
 

Bayramda Yapılan Ziyaretler

Bayram geleneklerimizden belki de en önemli olan ve bayram gibi hissettiğimiz şey Bayramda Yapılan Ziyaretler. Bayram ziyaretleri oldukça önemlidir. Çünkü bu sadece bir ziyareti kapsamaz. Bu saygıyı da bizlere gösterir. Yaşça büyükler evde oğullarının, kızlarının, torunlarının gelmesini heyecanla bekler. Aynı şekilde küçük yaştakiler büyüklerini ziyaret ederek onları mutlu eder ve saygılarını sunarlar.

Genellikle bayram ziyaretleri bayramın ikinci günü başlanır. Çünkü ilk gün bayram telaşı yüzünden kimse ziyarete vakit ayırmaz. Bayramın ikinci günü küçükler bir plan eşliğinde büyüklerini ziyaret eder ve kültürümüzün geleneklerini yaparlar.
 

Bayram Sofraları

Bayram denilince akla ziyaretler gelir demiştik. Fakat küçüklerinde büyüklerinde en heyecanlandığı kısım aslında Bayram Sofraları olmakta. Bayram sofraları o kadar çeşitli ve o kadar lezzetli olur ki bayramların gelmesini dört göz ile bekleriz. Lezzetli yemekler, lezzetli tatlılar, çay ile ikram edilen aperatifler veya çerezler… Bayramı en anlamlı kılan şeylerden biridir. Bayram sofralarının hazırlanması için iyi ekipmanlara da ihtiyaç vardır. Bu sayede pişirdiğiniz yemekler daha lezzetli olur ve misafirlerinizi memnun eder. Bunlardan biri de özellikle döküm tava ve tencereler. Pişirme yaparken sizleri yanma, yapışma, uzun süreler bekleme gibi sıkıntılardan azat eden Lava Mutfak Gereçleri, bayram sofralarınızı en kolay şekilde hazırlamanızı mümkün kılar. Özellikle bazı bayramlarda et pişirmek oldukça önemlidir. Bu konuda Lava döküm tencere ya da Lava ızgara tavaları kullanmanız oldukça iyi olacaktır. Yine aynı şekilde tatlılar için, yemeklerinizin sosları için elektrikli mutfak cihazları ile oldukça kolay bir şekilde hızlıca sofranızı hazırlayabilirsiniz. Kolay Sepet adresinde bulunan Elektrikli Mutfak Aletleri kategorisini ziyaret edebilirsiniz. Yine aynı şekilde yaptığınız yemekleri, tatlıları pişirmek için mini ve midi fırınlarınızı iyi seçmeniz gerekmekte. Bu ürünlere ulaşmak için ise yardımcınız yine kolaysepet.com.tr sitesi. Kolay Sepet bayram ruhunu yaşatmak ve bayram sofralarınızı hazırlamanız için bütün ihtiyaçlarınıza yanıt verir. Yapmanız gereken tek şey istediğiniz ürünleri sepetinize atmanızdır. Gerisini kolaysepet.com.tr halleder. 

 

İlgili Ürünler
Yükleniyor...