Fırın Çeşitleri Nelerdir?

Tarih: 03.01.2024 17:30
Fırın Çeşitleri Nelerdir?
Fırın Modellerine Kolay Sepet farkıyla daha yakından bakmaya ne dersiniz?
İçindekiler
  1. Fırın Modelleri

Fırın Modelleri

Fırın dediğimizde aklımıza sadece evlerimizde kullandığımız ev tipi fırınlar gelmekte. Fakat aslında bu durum bu tanımla sınırlı değil. Ev tipi fırınların yanında aynı zamanda ağır sanayi tipi dediğimiz fırınlar da mevcut. Bunlar ev fırınları gibi küçük çaplı pişirmede değil, daha büyük organizasyonlar ve gruplar için pişirme yapmakta. Bu yüzden de fırınları sadece bir kategoriye ayırmak doğru değildir. Fırınlarında kendi aralarında bazı çeşitleri ve kategorileri vardır. Buna göre fırınların da işlevlerini daha yakından anlayabilir ve buna göre tercihler yapabilirsiniz.
 

Midi Fırın Ne Demek?

Fırınlar arasında küçük boyuta sahip fırınlardan biri de midi boy fırınlardır. Bu fırınlar standart fırınlara oranla daha ufak boyutlu olarak tasarlanmış ve bu yüzden de midi olarak bilinmektedir. Midi fırınlar genellikle küçük olsa da çoğu yiyeceği rahat bir şekilde pişirebileceğiniz ürünlerdir. Hatta bazı midi boy fırınlarda farklı seçenekler de mevcuttur. İhtiyacınıza ve bütçenize göre seçeceğiniz bir midi fırın ile oldukça pratik ve kolay yemekler yapabilir aynı zamanda yerden de tasarruf sağlayabilirsiniz. Midi fırınlar ile alakalı en merak edilen karşılaştırmalardan biri de "Mini ve midi fırın arasındaki fark nedir?” sorusudur. Mini fırınlar yani diğer adı ile Set Üstü Fırın midi fırına göre daha küçüktür. Mini boy fırınlar nispeten daha küçük aileler ya da ofisler için daha idealdir. Yer kaplama alanına göre mini ya da midi fırın seçimi size aittir.
 

Ocaklı Fırın

Ocaklı Fırın çeşitlerini ocak ile birleşik olan ve temelde kolaylık sağlayan bir ürün olarak tanımlayabiliriz. Fakat ocaklı fırınlarda eğer fırınız ya da ocağınız bozulursa bu durum sıkıntı yaratacak, ürününüz toplu şekilde yetkili bakım servisine gitmek zorunda kalacaktır. Bu yüzden ocaklı fırın alırken mutlaka kaliteli ve iyi bir marka ürün almalısınız.

 

Ankastre Fırın

Son dönemde oldukça popüler olan Ankastre Fırın için en temel ayrım ayrı bir ocak kısmı olmamasıdır. Yani bu fırınlar sadece fırın kısmından oluşur. Bu nedenle de set üstü ocaklar ile birlikte kullanmanız gerekmektedir. Bu kimi için dezavantaj olabilir fakat benzer şıklıkta bir ankastre ocak ve ankastre davlumbaz ile kombinlediğinizde ankastre fırınınız mutfağınız için modern bir dekorasyon sunar ve estetik bir görünüm yaratmak için idealdir. Özetle şık görüntüsü ile ankastre fırınlar oldukça istenen fırınlardan bir tanesidir.

 

Solo Fırın

Solo Fırın ocaklı fırınlar ile çok karıştırılan fırınlardan biridir. Aslında ikisinin de mantığı aynıdır. Buradaki temel fark solo fırın olarak da bilinen fırın çeşidinin boyutlarının büyük olmasıdır. Diğer bir farkı ise zemine montajlanması konusudur. Bu yüzden de eğer solo fırın tercih edecekseniz fırınınızı konumlandıracağınız noktayı iyi belirlemeli ve ölçülendirmeyi iyi yapmalısınız.
 

Mikrodalga Fırın

Mikrodalga Fırın en çok tercih edilen fırınlardan biri. Çalışma prensibi ise yiyeceği ısıtmak için mikrodalgaları, yani radyo dalgalarını kullanan bir fırın çeşidi olmasıdır. Bu yüzden de dakikalar içinde istediğiniz yemeği ısıtır ve oldukça pratiktir. Ara öğünleri sağlıklı bir şekilde geçiştirmek için de idealdir. Bazı pratik yemekleri yine dakikalar içinde kolayca pişirebilir, cupcake, sufle gibi tatlılarınızı onunla kolayca hazırlayabilirsiniz.
 

Fanlı Fırın ile Fansız Fırın Arasındaki Fark

Fanlı Fırın ve Fansız Fırın Arasındaki Farklar oldukça merak edilen bir konudur. Buradaki ana nokta ısının dağılma şeklidir. Buna göre Fanlı ısıtıcıyla ısıtılan sıcak hava, fırının her yerine eşit oranda ve hızlı bir şekilde dağılır ve bu da yemeğinizin daha lezzetli ve eşit pişmesine olanak sağlar. Bununla beraber Turbo Fırın olarak da tanımlanan fanlı fırınlar, fırının içinde bulunan fan ve arka ısıtıcı sayesinde yemeğinizin kolayca ve dengeli pişmesini sağlar. Fansız fırınlar ise statik fırın olarak da bilinen, ısıtma rezistanslarıyla çalışan bir çeşittir.
 

Statik Fırın Nedir?

Statik Fırın, pişirme işlemi, alt ve üst ısıtıcılar sayesinde gerçekleşen fırınlardır. Bu fırınlarda orta kısımda pişirme yapmak yemeğinizin daha lezzetli olmasını sağlar. Genelde çok tercih edilmeyen fırınlardan biridir.

Çok çeşitli fırınları farklı özellikleri ile gördük. Bu durumda evinizin ihtiyacına göre sizler de fırın çeşidinizi belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Tüm bu fırın çeşitlerini Kolay Sepet sayesinde bulabilir ve özelliklerini online inceleyebilirsiniz. Ardından yapmanız gereken tek şey ise istediğiniz fırını Kolay Sepet güvencesi ile satın almaktır.
 
İlgili Ürünler
Yükleniyor...