Vitroseramik Ocak Nedir?

Tarih: 05.01.2024 09:15
Vitroseramik Ocak Nedir?
Vitroseramik ocak özellikleri nedir? Vitroseramik ocakların diğer indüksiyonlu ocaklardan farkları nelerdir? Dilerseniz detaylara birlikte göz atalım.

Vitroseramik Ocak Ne Demek?

Mutfaklarda sıklıkla kullandığımız ocak modelleri, yemeklerin hazırlanmasında görevli olan önemli ekipmanlardan. Tarih boyunca birçok çeşitte üretilen, LPG, doğal gaz ya da elektrik gücüyle çalışan ocak çeşitleri, günümüzde ileri teknolojilerle donatılarak her anlamda kusursuz yemeği pişirmemize olanak tanıyor. Şimdilerde, mutfaklarda ergonomik bir kullanıma imza atan ve bizleri kablo karmaşasından kurtaran ankastre ürünler yükselişte olduğu için daha dekoratif hale bürünen ocak modelleri görücüye çıkıyor. Hızlı bir pişirme sunarak enerji tasarrufu yapmayı sağlayan estetik tasarımlı Vitroseramik Ocak çeşidi de bu yeni nesil ocaklardan biri. Peki, Vitroseramik Ocak Nedir? İsterseniz konuyu daha detaylı ele alalım.
 

Vitroseramik Ocak mı, İndüksiyonlu Ocak mı?

Dokunmatik kontrol panelleriyle pratik ve hassas bir kullanım sağlayan vitroseramik ocaklar pürüzsüz seramik-cam karışımı bir yüzeye sahiptir. Çabuk ısınabilen ve ısıyı daha iyi ileten bu özel malzemeli yüzey sayesinde çelik ya da sert cam ocakların aksine daha verimli bir pişirme sağlar. Isıyı uzun süre boyunca muhafaza ettiği için enerji tüketimi en asgari seviyelerdedir. Gazlı ocaklardaki tüketim miktarları düşünülürse Vitroseramik Ocak Modelleri ekonomik bir tercih olacaktır. Sert cam ocaklarla sıklıkla karıştırılan bu özel ocak çeşidinde öne çıkan bir diğer özellik ise daha hafif cam yapısına sahip olması. Keza, cam ocaklarda daha kalın tamperli bir cam yapı görmekteyiz. Bunların dışında, vitroseramik ocaklar düz tabanlı mutfak gereçlerinin üzerinde kaymadan sabit kalmasını sağlar. Dijital göstergeleri ısının derecesi hakkında bilgi verir ve istenmeyen kazaların önüne geçmeye yardımcı olur.

Peki, vitroseramik ocaklara çokça benzeyen indüksiyonlu ocak mı daha iyi, yoksa biz yine de vitroseramik ocak mı tercih etmeliyiz? İndüksiyonlu ocak modellerinde yine cam-seramik karışımı bir yüzeyden bahsediyoruz. Ancak burada yüzeyin hemen altında bir elektromıknatıs yer alıyor. Manyetik alan üreten bu özel mıknatıs metal tabanı ya da metal aksamı olan mutfak gereçleriyle etkileşime girerek bir ısı enerjisi oluşturuyor. Bu sayede ısı, yüzeyde değil doğrudan pişirme yapılan kapta üretilmiş oluyor. Bu özellik enerji tasarrufu bakımından oldukça iyi. Ancak mıknatıs etkisiyle çalışan indüksiyon ocakları için ocağa uygun, mıknatıs etkisini karşılayabilen özel metal kapların seçilmesi gerekmekte. Bu seçim süreci meşakkatli bir iş haline gelebiliyor.
 

Vitroseramik Ocak Fiyatları

Kolay temizlenebilir yüzeyi ve enerji tasarruflu ısı sistemi sayesinde vitroseramik ocaklar günümüzde oldukça revaçta. Siz de niteliğini kanıtlanmış vitroseramik ocak modelleri için Kolay Sepetkoleksiyonuna göz atabilirsiniz. Üstelik Vitroseramik Ocak Fiyatlarıkonusunda size özel ödeme seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.
İlgili Ürünler
Yükleniyor...