Beyaz Eşyaların Kullanımında Yapılan Kritik Hatalar

Tarih: 08.01.2024 22:35
Beyaz Eşyaların Kullanımında Yapılan Kritik Hatalar
Beyaz Eşyaların kullanımında yapılan kritik hatalar belli başlı sıkıntılara yol açabilir. Bu yazımızda beyaz eşya kullanımında yapılan önemli hataları inceleyeceğiz.

Beyaz Eşyaların Doğru Kullanımı için İpuçları

Evlerde kullanılan beyaz eşya, istenilen hizmet ve konfor seviyesini etkilemeksizin daha az enerji ile kullanılabilir. Verimli ev aletleri kullanılarak elektrik faturalarında azalma sağlanabilir. Bu da sizlere ekonomik olarak oldukça yarar sağlayacaktır. Verimli aletlerin fiyatları benzer modellerinden daha pahalı olabilir; ancak verimli aletlerin satın alınması esnasında ödenen fiyat farkı daha sonra elektrik faturalarındaki düşüş ile kullanıcıya geri dönmektedir. 

 

Buzdolabı ve Derin Dondurucu ile Enerji Tasarrufu Sağlayın

Buzdolabı ve Derin Dondurucu için enerji tasarrufu yüksek enerji sınıfına sahip ürünleri tercih etmeniz sizlere en doğru tasarrufu sağlayacaktır. Diğer bir unsur ise gıda ürünlerini soğutucularda paketli şekilde depolamak. Gıdaların paketleri ne kadar kalın olursa soğutma için harcanan enerji o kadar artacaktır. Aynı şekilde buzdolabı ve derin dondurucu için yerleşim yaparken ürünler arasında boşluk bırakılmalıdır. Bu da soğutma için harcanan enerjiyi kısıtlayacaktır. Bunlar dışında yapmanız gereken şeylerden biri buzdolabı ve derin dondurucu içine sıcak yemek veya içecek koymamanız. Aksi halde soğutma üniteniz ısıyı uzaklaştırmak için daha uzun süre çalışarak enerjiyi fazla tüketecektir.
 

Bulaşık Makinesi için Temizlik Çok Önemlidir!

Bulaşık makinesi için de su ve elektrik enerjisi tüketimi özellikleri ve doğru kullanımı, kaynakların gereksiz harcanmaması için önem taşımaktadır. Bulaşık Makinesi kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri ekonomik programları tercih etmektir. Özellikle az bulaşık var ise bu programlar tasarruf açısında önemlidir. Bulaşık makinesi için ön yıkama programlarını gerekli olduğu durumlarda tercih etmelisiniz. Bulaşıkları makineye doğru bir şekilde yerleştiriniz, böylelikle makinenizin enerji tüketimini, yıkama ve kurutma performansları açısından en iyi şekilde kullanmış olursunuz. Bunun dışında diğer bir önemli şey ise düşük sıcaklıklarda bulaşık yıkamaktır. Bulaşık makineleri için en kritik şey ise bulaşık makinesi kapasitesidir. Çok fazla bulaşık doldurmak ya da az miktarda bulaşık tasarruf için oldukça kritiktir.
 

Çamaşır Makinenizin Kapasitesini Zorlamayın!

Su kullanımı ve elektrik enerjisi tüketimi konusunda çamaşır makinesinin özellikleri ve doğru kullanımı önem taşıyor. Çamaşır makinesini satın alırken, enerji performans etiketi üzerindeki enerji ve su kullanım verimlerini göz önünde bulundurarak en verimli olanları tercih etmelisiniz. Çamaşır Makinesi için en önemli şeylerden biri de fazla deterjan koymaktır. Bu çamaşır makinenizin kısa ömürlü olmasına neden olacaktır. Diğer kritik şeylerden biri de çamaşır makinesini, kapasiteyi aşmayacak şekilde tam dolulukta çalıştırmaktır.

Çamaşır makinesi için belirtilen bazı kıyafet programları vardır. Bu sayede kıyafetlerde belirtilen uygun sıcaklıklarda yıkamak gereksiz yüksek sıcaklarda yıkamak enerji tüketimini artıracaktır. Çamaşırlarınızın kiri ya da miktarı az ise ekonomik/ hızlı programları tercih etmelisiniz. Aynı zamanda çamaşır makinesi alırken ihtiyacınıza uygun kapasitedeki çamaşır makinelerini tercih ediniz.
 

Beyaz Eşyaların Ömrünü Uzatmak İçin Ne Yapmalıyız?

Beyaz eşyaların ömrünü uzatmak içinde bazı şeyler yapmanız gerekmektedir. Beyaz Eşyalar elektrik ile çalıştığından güçlü akımlar sayesinde bozulmalara karşı dayanaklılığını korumakta güçlük çekebilir. Çamaşır makinesinin engebeli bir yüzeye konulmamasına dikkat etmeniz beyaz eşya ömrünü uzatır. Aynı şekilde çamaşırları yıkadıktan sonra kapağı açık bırakmanız, makinenin hava alması ve onu nemden uzak tutmanız için fayda sağlar.

Diğer beyaz eşya aletleri de bulaşık makineleridir. Bulaşık makinesinin ömrünü uzatmak için makinenin alt kısmında bölmesinde filtreleri kontrol ediniz. Bu bölme ile bulaşık makinesinin suyu tahliye edip etmediğinden emin olun.

Buzdolabının altında kompresör ızgaralarını yılda bir kez elektrik süpürgesi yardımıyla temizleyiniz. Düzenli olarak buzdolabının kapak lastiklerinin hava sızdırıp sızdırmadığına emin olmanızla beraber motorun çok ısınmasına ve enerji harcamasına da engel olabilirsiniz. bu tavsiyelere ek olarak yeni nesil tasarruflu beyaz eşya aletlerini seçmekte de yarar var. Kolay Sepet farkıyla ekonomik beyaz eşyaları online sipariş imkanıyla satın alabilirsiniz. 
 

İlgili Ürünler
Yükleniyor...