Buharlı Ütü Nasıl Temizlenir?

Tarih: 05.01.2024 18:20
Buharlı Ütü Nasıl Temizlenir?
Buharlı Ütü Neden Su Damlatır? Bu damlama tıkanmanın habercisi midir? Peki buharlı ütünüzü nasıl temizlemelisiniz? Detaylar yazımızda…

Buharlı Ütü Neden Su Kaçırır?

Çoğu kişiye göre yorucu bir ev aktivitesi olan ütüleme, ütü yapılacak parçalar arttıkça, iş sahanız kalabalıksa ve ütüde problemler varsa daha zorlayıcı bir hale geliyor. Bu nedenle ütü yapılacak alanı daha konforlu hale getirebilir, rahat bir ütü masası seçebilir, ütülemeyi kolaylaştıran özel üretim ütü spreylerinden yardım alabilirsiniz. Ancak ütüyle ilgili sıkıntılarınız varsa bunun için neler yapılabilir gelin beraber göz atalım.

Buharlı ütünüzün ilk kullanımında ufak su sızmaları, hafif tortular ya da kirli su gelmesi gibi durumların görülmesi rutin bir durumdur. Bunlar cihazın adaptasyon sürecidir ve kısa bir süre sonra yaşanmayacaktır. Ancak düzenli bir kullanımdan sonra buharlı ütülerin su sızdırması çoğu kişinin yaşadığı sıkıntılı bir durumdur. Yanlış kullanımdan kaynaklanan bu sızıntı durumuna karşı alınacak önlemleri ve sızıntı durumda yapılması gerekenleri sizler için derledik.
 

Su Haznesinin Kapağını Kontrol Edin

Su sızması bazen doldurma kapağında görülebilir. Kapağın düzgün takılıp takılmadığını mutlaka kontrol edin. İhtiyaç halinde ürünün kullanım kılavuzundan yardım alın.
 

Buhar Püskürtme Fonksiyonunu Doğru Kullanın

Buhar püskürtmenin yanlış yapılması da kontrolsüz su sızmalarına davetiye çıkarabilir. Eğer buhar püskürtme fonksiyonunu hızlı ve aralıksız olarak kullanıyorsanız tabanda su birikmeleri olacaktır. Biriken su ise bir süre sonra akmaya başlayacaktır. Bunun önüne geçmek için buhar püskürtmeyi kontrollü bir şekilde yapmaya özen gösterin.
 

Su Haznesine Koku Verici Kimyasal Sıvılar Eklemeyin

Farklı solüsyonlar ya da parfümlü sıvılar buhar püskürtme fonksiyonuna zarar vereceği için yine su sızdırmalarına sebep olacaktır. Bu nedenle su haznesinde yalnızca musluk suyu kullanın. Daha önce koku verici bir herhangi sıvı kullandıysanız hazneyi iyice durulayın.
 

Buhar Deliklerini Kontrol Edin

Buhar çıkış deliklerinin tıkanması ütülerde görülen su damlama probleminin başında gelmektedir. Kireç oranının yoğun olduğu bazı şebeke sularını kullandıkça ütü deliklerinde zamanla tıkanmalar görülebilir. Bunu engellemek için musluk suyunu dinlendirerek ya da kaynattıktan sonra soğutarak ütünüzde kullanın. İçme suyunu da tercih edebilirsiniz.
 

Ütü Kirecini Nasıl Temizlemelisiniz?

Eğer ütü tabanınızda su sızmaları varsa ve bunun tıkanma kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız delikleri kireçten arındırmalısınız. Bunun için sivri ama yumuşak bir nesneyle kireci deliklerden dağıtmaya çalışın. Daha sonra su haznesinin yarıdan fazlasını suyla doldurun. Ütüyü en yüksek sıcaklık ayarına getirerek çalıştırın. Su bitene kadar belirli aralıklarla buhar düğmesine basın ve deliklerin kireçten arınmasını sağlayın. Bazı yeni nesil Ütü Modellerinde kireç temizleme özelliği de mevcut. Düzenli aralıklarla bu fonksiyonu kullanmaya önem gösterin.
 
İlgili Ürünler
Yükleniyor...