Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?

Tarih: 09.01.2024 17:00
Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?
Gelin, hep birlikte bulaşık makinesi temizliği ile ilgili detayları Kolay Sepet farkıyla inceleyelim.

Bulaşık Makinesi Temizliği Evde Nasıl Yapılır?

Bulaşık makineleri bütün bulaşığımızı yıkasa da ara sıra onun da bakıma ihtiyacı vardır. Eğer bu temizlik yapılmazsa bulaşıkları yıkama kalitesi düşer ve belirli bir süre sonra bulaşıklarınızda kötü koku ortaya çıkar. Bunun için ayda bir kez bulaşık makinenizi temizlemeli ve bakımını yapmalısınız. Bu konuda evde yapacağınız bazı işlemler ile Bulaşık Makinesi Temizliğikonusunda oldukça başarılı olabilirsiniz. Bunlardan ilki tabi ki karbonat ve sirke karışımıyla temizliktir. Bu karışımdan önce makinenizi iyice bir silmelisiniz. Önceki yıkamalardan kalan küçük artıklar varsa bunları almanızda fayda olacaktır. Ardından beyaz sirke koymuş olduğunuz bir kâseyi makinenin alt rafına yerleştirin ve makinenizi çalıştırın. Ardından ikinci adıma geçebilirsiniz. Bir paket karbonatı makinenin tabanına dağıtın ve ardından sıcak ayarda bir defa daha çalıştırın. Sirke ile yıkanmış makineyi karbonatla da yıkayarak temizleme işlemini başarıyla bitirmiş olursunuz. İkinci yöntem ise Arap sabunudur. Arap sabununu ıslak bir beze dökmekle işe başlayın. Ardından makinenizi bir güzel silin ve daha sonrasında makinenin iç yüzeylerini de Arap sabunu ile güzelce ovun. Makineniz kuruyana kadar bekleyin ve çalıştırın. Bulaşık makinesi temizliğinde limon tuzu da işinizi görecektir. Bir kap içinde 2 kaşık limon tuzu ve 2 bardak beyaz sirkeyi karıştırın ve ardından bulaşık makinesinin içine dökün. Makinenizi sıcak ayarda çalıştırın ve ardından makineniz pırıl pırıl şekilde kullanımınıza hazır olacaktır.
 

Bulaşık Makinesi Gideri Tıkanmışsa Ne Yapmalıyız?

Bulaşık makineleri ile ilgili en büyük sıkıntılardan biri deBulaşık Makinesi Gideri Tıkanması olmakta. Bunun için birçok yöntem bulunsa da bu konuda daha dikkatli olmalısınız. Çünkü evde yapacağınız çözümler bazı tıkanmış giderleri açmayabilir. Bu yüzden makinenizi iyice gözlemlemeli ve ardından işlemlere başlamalısınız. Eğer gider tıkanıklığının basit bir düzeyde olduğunu düşünüyorsanız yapmanız gereken şey çok basittir. Bunun için lavabo açıcı kullanabilirsiniz. Lavabo giderleri gibi gelişmiş olmayan ve hassas olan makine gideri için kullanım miktarlarını biraz düşürerek önlem alabilirsiniz. Eğer ki sorun ciddi ise bu konuda evde bir şeyler yapmak yerine uzman bir ekip çağırmak en mantıklı iş olacaktır. Onlar daha profesyonel çözümler ile makinenizin giderini açabilir ve ardından siz de rahatlıkla makinenizi kullanma şansı elde edebilirsiniz.

 

Bulaşık Makinesindeki Koku Nasıl Giderilir?

Bulaşık makinesi ile ilgili en rahatsız edici konulardan biri de Bulaşık Makinesindeki Koku olmakta. Genellikle bakımları ihmal edilen bulaşık makinesi belirli bir noktadan sonra koku yaymaya başlar. İçinde koku olan makinenizi her çalıştırdığınızda bardaklarınıza, kaşık ve çatallarınıza hatta tabaklarınıza bile bu koku siner. Bu noktada bulaşık makinenizin temizliğinin yapılma zamanı gelmiştir demektir. Bunun için yapmanız gereken işlemler basittir. Bu noktada beyaz sirke işinizi görecektir. Sirke doğal temizlikte en çok kullanılan ürünlerden biridir. Bu noktada rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bir su bardağı beyaz sirkeyi bulaşık makinesinin üst rafına yerleştirin ve bulaşık makinesine sirkeli bardak dışında hiçbir şey koymayın. Ardından bulaşık makinesini bir tam program boyunca çalıştırın. Duruma göre işlemi tekrarlayın. Böylece, sirke makinenin içine iyice dağılacaktır ve kötü kokuyu giderecektir. Bulaşık makinesinin markası ve modeli de bu noktada önemlidir. Makineniz, ömrünü tamamladığı noktada da tıkanma, kötü köku gibi olumsuzluklara neden olacaktır. 
 

İlgili Ürünler
Yükleniyor...